کرمانِ استارتآپی

در هفته ای که گذشت دو رویداد خیلی خوب در کرمان برگزار شد و خون تازه ای رو تو رگ های این نوزاد تازه متولد شده ( منظورم همون اکوسیستم کرمانِ) تزریق کرد.

این رویداد ها بر خلاف رویداد های قبل دلخُشکُنَک نبودند!

اما چه چیزِ این رویداد ها تغییر کرده بود؟

۱. کاری که اعلام کردند رو انجام دادند

در رویدادی شرکت کردم که اعلام کرده بود پنل معرفی به سرمایه گذار دارد اما در واقع معرفی به افراد سرمایه دار حوزه ساختمان و پسته بود و خیلی از سرمایه گذاران اولین بار بود که اسم استارت آپ به گوششون میخورد. و صرفا پنل ارائه به سرمایه گذار یک show-off برای پر کردن سالن بود.یا رویداد های دیگه که چیزی رو که اعلام میکردند با چیزی که در واقعیت اتفاق می افتاد از زمین تا آسمان فاصله داشت.

رویداد اول “کارنامه” نام داشت و سخنران رویداد مجید حسینی نژاد، موسس وبسایت علی بابا بود. به جرات میتونم بگم که صحبت های آقای حسینی نژاد من رو دوباره زنده کرد!


کسی که دلش میخواد بشینه، نمیشینه . کسی که سعی میکنه بشینه، نمیشینه. کسی میشینه که میشینه!! اصالت با عمله.

 

استارتاپی رشد میکنه که فاندر [موسس]ـش رشد کنه.


رویداد دوم “جاده ابریشم” نام داشت. رویداد ملی که سالانه در چند شهر برگزار میشه و امسال به همت دوستان فعال در اکوسیستم، در شهر کرمان هم برگزار شد.

این رویداد با پنل های قوی و تیم داوری فوق العاده تجربه جالبی رو برای ما رقم زد. علاوه بر این، افراد قوی اکوسیستم ایران و دو داور از روسیه و آلمان هم حضور داشتند و شبکه سازی خوبی اتفاق افتاد.

۲. در حد قابل قبولی رویداد ها منظم بودند

به تایم لاینی که ارائه داده بودند، احترام گذاشتند و با اختلاف 5 دقیقه ای سر وقت بخش های مختلف رویداد اجرا میشد.

+ ای بابا تو هم چقد گیر میدی!

– واقعا سر وقت اجرا شدن، برای خیلی ها مهم و نشونه قوی بودن رویداد هست. چون خیلی ها برای شرکت در این رویداد، مخصوصا کسانی که از شهر های دیگه میان، برنامه ریزی میکنند و جلو عقب شدن برنامه زمانی، کل برنامه های افراد رو میتونه به هم بریزه. که در این دو رویداد اخیر اتفاق نیفتاد.

۳. شخصیت هایی که قول حضور داده بودند، در رویداد بودند

رویداد هایی بوده که زمان تبلیغات، قول حضور لیست بلند بالایی از شخصیت های تاثیر گذار اکوسیستم، چه داخلی، چه خارجی را می دادند. اما روز رویداد یا مخاطبین با روش های مختلف پیچونده میشدند! یا به صورت آنلاین در حد یک صحبت کوتاه در اختتامیه حضور داشتند.

خیلی از افراد برای ارتباط با این افراد به رویداد میان و خود رویداد براشون جذابیتی نداره. فکر کنید که هزینه رویدادی را می دهید که هدفتان ارتباط با شخص خاصی است که برگزارکنندگان قول حضور این شخص را داده اند، اما روز رویداد با بلند پایه ترین بساز بفروش هایی مواجه می شوید که علاقه دارند در مورد جوانان فعال استان بیشتر بدونن!!!

در این دو رویداد همه افرادی که در جزییات رویداد به عنوان داور یا مجری معرفی شده بودند حضور داشتند و وقت برای صحبت و دریافت اطلاعات و ارتباطات رو هم می دادند که اتفاق خیلی خوبی بود.

۴. خبری از نردبان نبود!

+نردبان چیه؟

-اگه در پنج رویداد اخیر کرمان شرکت کرده باشید (به غیر از دو رویداد اخیر)، یه سری افراد تکراری رو می بینید که از نردبان ترقی رویداد بالا رفتن! یعنی در رویداد اول شرکت کننده بودند، در رویداد بعدی منتور، در رویداد بعدی داور و در رویداد بعدی سرمایه گذار. و نه منتورشیپی ازشون دیده میشد، نه داوری درستی و نه سرمایه گذاری :). فقط دیده میشد که دونه دونه نردبان رویداد رو در می نوردند. البته من نمیدونم این نردبان به چه دیواری تکیه داده شده و بالای نردبان چه خبره! این اتفاق عموما به خاطر کمبود منابع مالی یا تمایل برگزار کننده برای صرفِ هزینه کمتر رخ میداد.

در رویداد کارنامه، کسی که صحبت میکرد، کسی بود که علی بابا، بزرگترین وبسایت فروش آنلاین بلیط را راه اندازی کرده بود. نه شخصی که تنها و بدون هیچ کارنامه ای اسم منتور رو یدک میکشه!

در رویداد جاده ابریشم کسانی داور بودند که در شرکت های سرمایه گذاری حضور پررنگ داشتند. یعنی سرمایه گذاران واقعی. یا افرادی که استارت آپی داشتند که تا حد قابل قبولی موفق بوده و درد و مسائل و مشکلات استارت آپ ها را می فهمیدند.

 

۵. مطالب جدید

خبری از مطالب تکراری نبود و مسائلی گفته میشد که دغدغه حال حاضر کرمان بود. الته از حق نگذریم، مطالبی که در “نوآوردگاه” گفته میشد واقعا آموزنده و عالی بودند.

 

 

– اما مشکلات

+ توی همه نوشته هات باید ایراد بنی اسرائیلی باشه دیگه!

– قصد من واقعا ایراد الکی گرفتن نیست. من نقد هایی رو میکنم و امید دارم که به عنوان یک شخص فعالِ این حوزه، بتونم به بهتر شدن اکوسیستم کمک کنم.

 

۱. دولتی های عزیز 😊

به این جملات توجه کنید:

“این استارت آپ مستارت آپ نمیدونم دقیقا چیه، تازه شنیدم، ایشالا موفق باشید” -> اختتامیه نوآوردگاه سیستم های هوشمند و منطق های فازی

“ما به شما تسهیلات میدیم” -> سخنرانی ابتدایی جاده ابریشم ۹۷

“تشکر میکنم از برگزار کنندگان این استارت آپ”  -> سخنرانی ابتدایی جاده ابریشم ۹۷

+خب که چی؟

-این جملات به من نشون میده که ما واقعا اهمیتی برای دولتی ها نداریم. چون حتی به خودشون زحمت نمیدن تا مفاهیم اولیه رو بخونند و فرق رویداد استارت آپی و استارت آپ رو مطالعه کنند. نیاز های واقعی ما رو نمی شناسند. استارت آپ به سرمایه گذاری ریسک پذیر نیاز دارد، نه تسهیلات (بخوانید وام با سود ۲۱ %). بهتر است دولتی ها از پشت تریبون کنار بیان، از استیج بیان پایین و بین ماها قدم بزنند. دست بزارن رو شونه هامون و به چشمامون نگاه کنند و حرفشون رو بزنند. درست مثل مجید حسینی نژاد. شاید این رویکرد با چیزی که تا الان در اداره های دولتی بوده فرق میکنه. شاید ساختار سلسله مراتبی که به قول بابک تدین در حال از بین رفتن است، مستلزم برخورد خیلی رسمی باشه، اما مطمئنا ارتباط بین ما و شما رو سخت میکنه. تو این شرایط شاید بهترین کاری که دولتی ها میتونند بکنند اینه که (به قول ناصر غانم زاده) کاری نکنند! دادن وام به یک استارت آپ یعنی همون 10 % امکان موفق شدن رو هم از اون تیم گرفتن!

2. دایره ناقص

همونطور که قبلا گفتم خیلی از رویداد ها به جایی ختم نمیشد. و دلیلش عدم وجود مراکز شتابدهی و فضاهای کار اشتراکی و … در کرمان بود. البته این دایره روز به روز در حال تکمیل شدنه. با وجود فضای کار اشتراکی لندیما یا منتورشیپ های رایگان و قدرتمندی که جاده ابریشم برای تیم های برنده فراهم میکنه، یا رویداد آخر که تیم ها امکان پیدا کردن سرمایه گذار رو خواهند داشت.

این روند در کرمان هنوز کامل نیست. ولی باید گفت که مثل قبل هم نیست.

 

نظر شما چیه؟

محمد حسنی

محمد حسنی هستم. از سال 92 تو حوزه استارت آپ ها فعالیت میکنم. برنامه نویس پایتون هستم و... فعلا همین !

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

17 پاسخ

 1. صادق میرزائی گفت:

  بسیار عالی و دقیق، خسته نباشی محمد

 2. سارا گفت:

  ممنون از گزارش خوبتون. خدا قوت

 3. محمد گفت:

  ممنون از وقتی که گذاشتی

  راستش یه مقدار اغراق آمیز بود.

  نردبان و نردبان نورد داشتیم!
  افراد بین المللی، فقط “خارجی” بودند و مثل رویداد سال اول، فقط برای تلقین این موضوع که رویداد بین المللی هست! (در حالی که نیست) … اینکار اصلا درست نیست.

  رئیس اتاق بازرگانی دولتی نیست! هرچند سابقه ی دولتی داشته… اما باز هم نمیشه خیلی به قدیمی ها خرده گرفت که با ادبیات و اصطلاحات آشنا نیستند. فقط میشه متاسف بود که در بخش خصوصی، افراد قدرتمند کمی وارد این حوزه شدند

  • ممنون که دیدگاهتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
   رویداد شاید هنوز بین المللی نیست. ولی ارتباط با همین آدم های بین المللی واسه همه ما بسیار خوبه.David و Katrina آدم های کوچیکی نبودن که تو رویداد بودن.و در مورد دولتی ها، تا زمانی که فقط صحبت باشه حرفی نیست. اما وقتی با همین دیدگاه، بخوان دخالت هم بکنن یکم داستان ترسناک میشه.

 4. محسن گفت:

  دقيق، با جزئيات و با ديد كامل،
  گزارش خيلى خوبى محمد جان، خدا قوت🌹✌

 5. علیرضا گفت:

  گزارش خیلی خوبی بود محمد جان. خودم به شخصه روی رویداد خیلی حساس شدم ی رویداد خوب میتونه بهم انرژی خیلی خوبی بده واسه ادامه تلاش توی این حوزه، ممنونم ازینکه هادلاین داره بررسی میکنه و برای بهتر شدن این جمع توی کرمان تلاش میکنه
  منتظر پست های بعدیتون هم هستیم.

 6. Elham گفت:

  گزارش جامع و فوث العاده ای بود.ممنون از وقتی که برامون گذاشتی و گزارش کامل و با جزئیات برامون تهیه کردی❤❤❤🌷🌷🌷

 7. عماد میرزایی گفت:

  خسته نباشی محمد جان
  خیلی خوب بود که با جزئیات به رویدادها پرداختی.با نظراتت موافقم.
  به امید پیروزی و موفقیت برای اکوسیستم کرمان.

 8. Saleh BUD گفت:

  باشد که به زودی شاید

  می‌تونیم امیدوار باشیم که این اتفاقات بتونه باعث پیشرفت و رشد بهتر و سریع‌تر باشه برای همه ما

  هر دو تا رویداد عالی برگزار شدن

 9. عالی بود بازم بگ برامون از اکو سیستم افراد رو نکوب ولی عیب های اساسی وکلی روبگو ما هم ایراد داشتیم قبلش بگو رفع کنیم نه بعدش:)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *