نگاه به بازاریابی شبکه ای ، به عنوان یک کارآفرینی

تعصب ممنوع

توجه :اگر فکر میکنید بازاریابی شبکه ای بهترین کار دنیاست و بهتر از اون دیگه وجود نداره و بازاریابان شبکه ای خیلی خوبن و همه بدن و …این مقاله به درد شما نمیخورد!

 

توجه :اگر فکر میکنید بازاریابی شبکه ای یک کلاه برداری زیرکانه هست و همه اونها افراد حرافی هستند و این کار یه کار مسخره هست که سرمایه شما رو به باد میده ، این مقاله به درد شما هم نمیخورد !

 

من در این مقاله قصد دارم به عنوان کسی که چند سال در این تجارت فعال بودم انتقادات بدون تعصبی رو بگم . فکر میکنم بدون تغییرات قابل توجه در این صنعت ، این صنعت با همه گردش مالی که ایجاد کرده، اگر نگوییم رو به نابودی ، حداقل با کاهش رشد شدیدی روبرو خواهد شد(در 5 سال آینده)

 

اول از همه، بر خلاف تفکر عموم مردم:

 1. این شرکت ها، شرکت های هرمی نیستند .
 2. پول شما رو نمیخورند و میتونید محصولاتی رو که خریدید پس بدهید . این قانون وزارت صنعت معدن تجارت هست.
 3. قانونی هستند.
  • این موضوع خیلی عجبیه. من بعضی از افراد رو میدیدم که شب میخوابیدند و صبح بیدار میشدند و به قانونی بودن شرکتشون شک میکردند. و نمیدونم تو خواب چه اتفاقی افتاده بود !این موضوع 0 ، 1 هست . یعنی یک شرکت یا قانونی هست یا نیست ! حالت میانه ای وجود نداره که بخواهید به اون شک کنید. مرکز استعلام اون هم وبسایت http://www.easnaf.ir هست. خیلی ساده ! اگه اسم شرکت شما در لیست این وبسایت بود، شرکت شما قانونی است . و اگر نیست ، قانونی نیست .

اما مشکلات این شرکت ها مواردی که عموم جامعه فکر میکنند و 90 درصد اونها رو  بالاتر ذکر کردم ،نیست. مشکلات اصلی چیز های دیگری هستند.

1.Bypass

بای پس یعنی دور زدن ، کنار گذاشتن .

این اتفاق زمانی می افتد که شما با تیم حامی خود (upline ها، افرادی که بالای شما در ساختار درختی شرکت قرار گرفته اند) به اختلاف میخورید و آنها تصمیم میگیرند که با شما کار نکنند و شما رو حمایت نکنند.موضوع اینجا تمام نمیشود . در بعضی مواقع اگر تیم حامی ، دست از سر شما بردارد نه تنها بد نیست بلکه خوب هم هست. ولی عموما این افراد قصد کنار زدن شما وحمایت از تیم شما رو میگیرند. یعنی تیمی که شما ساخته اید و درآمد حاصل از اون تیم از این به بعد برای تیم آپلاین های شما، و شما هم هیچی !

این اتفاق همیشه امکان پذیر هست.

اما چرا؟

به افراد همیشه گفته میشود که حامی و تیم حامی خود را در ذهن افراد مجموعه خود بزرگ کنند تا در شرایط سخت بتوانند به کمک مجموعه شما بیایند(من هم وقتی این خط رو خوندم یاد مافیا های ایتالیا افتادم 🙂 ). همین موضوع ( بزرگ شدن تیم حامی شما در ذهن افراد مجموعه ) امکان بای پس شدن شما رو ایجاد میکنه. چون افراد مجموعه شما ، تیم حامی شما رو بیشتر از شما قبول دارند و اگر بگویند که “بخشش لازم نیست ، بای پسش کنید” افراد با سر به سوی ناجی خود میشتابند !!!!! البته این دستور عموما با زمینه چینی های زیاد و گفتن از بدی های شخص مورد نطر(که در این سناریو شما هستید)  از طرف تیم حامی صورت میگیرد.این جلسات عموما با مجموعه شما و بدون حضور شما صورت میگیرد.این اتفاق اینقدر انجام میشود که نفوذ و اعتماد شخص خاطی!(شما) در افراد دیگر کاملا از بین رفته و بای پس اتفاق می افتد .

جالب است بدونید در 90 درصد بای پس ها ، تیمی که جابجا شده بعد از مدتی از کار کردن به کل منصرف میشوند . چون بعد از مدتی به دروغ های تیم حامی پی میبرند.

2.خلأ قانونی

در ایران این امکان وجود ندارد که شما به دادگاه مراجعه کنید و مثلا از شرکای تجاری (مجموعه یا تیم حامی)خود شکایت کنید .حال به هر دلیلی.چون قانونی برای آن دیده نشده است. و هنوز یک سری اعتقاد دارند که این شرکت ها خودشون غیر قانونی هستند 🙂 . عموما این مسائل در خود شرکت ها حل و فصل میشود . و به همین دلیل هر شرکت ساز و رقص خود را دارد. حال اگر شما از یکی از افراد نزدیک به شرکت یا فرد اول مجموعه( بخوانید leg) یا رئیس شرکت شکایت داشته باشید ، حسابتون با کرام الکاتبین است :). چون خود همین افراد مسئول رسیدگی به شکایات هستند.

جالب است ، در صحبت با بعضی از دوستان بزرگوار فعال در این صنعت ، ذکر میکردند که نیازی به قانون نیست. عموما همه با رفقای خود کار میکنند و مشکلی پیش نمی آید و اگر هم بیاید تیم حامی اینقدر قوی هست که جلوی مشکلات را بگیرد.

بلا استثنا همه خود رو بهترین تیم حامی میدونند که امکان نداره اشتباه کنند 🙂

حال اینکه حتی برای ارث و میراث هم ، قانون وجود دارد . چون امکان اختلاف بین برادر و خواهر هم وجود دارد ، چه برسد به 2 دوست یا بین افرادی که هیچ آشنایی قبلی نداشته اند.

جالب است بدونید تیم های حامی برای حل این مسائل عموما دستور بای پس صادر میکنند 🙂 ( به قسمت اول مراجعه شود)

 

3.تیم هرمی ، نه شرکت

در یک شرکت سالم هم میشود هرمی کار کرد !!!!

عموم افرادی که در ایران فعال هستند ، باز ماندگان شرکت های هرمی و پونزی هستند و هنوز با همان دیدگاه قدیم در این شرکت ها فعالیت میکنند.به همین دلیل بعضی اوقات شما با این جملات زیبا روبرو میشوید:

 • در تیم ما باید … مقدار در ماه خرید کنید . این قانون ماست
 • پشت پای آپلاین رو باید بوسید( 😂😂😂😂😂😂😂😂😂 )
 • آپلاینت هر چی گفت بگو چشم ! دلیلش رو خودت بعدا میفهمی.

و از این قبیل صحبت های جالب !

فقط بحث اول رو توضیح میدم :

خرید اجباری : در این تیم ها عموما فروش کالا معنی ندارد. و جو گیر مارکتینگ رایج هست. یعنی این که “فروش چیه؟! اینقد پول در میاری که این عدد ها اصلا عددی نیست “. در صورتی که دوستان (بخوانید لیدر ها) اگر مقداری ریاضی بلد بودند با کمی حساب کتاب متوجه میشدند که این موضوع ” اینقد پول در میاری که… ” برای همه امکان پذیر نیست . البته دوستان عموما به ریاضی اعتقاد ندارند و میفرمایند که “این حرف ها ( ریاضی و علوم دیگه 🙂 ) سقف ذهنی هست” ( به همین سوی چراغ قسم که این حرف ها رو با گوش خودم شنیدم :))))    )

این موضوع منجر به انبار سازی محصول توسط بازاریاب ها شده و در نهایت به دلیل عدم امکان فروش کالاها به دلیل آموزش ندیدن برای فروش و همچنین عدم درآمد زایی ، افراد دلسرد شده و شاکی میشوند که عموما یا محصول رو پس میفرستند ( که مقداری از پول محصولات به دلیل پرداخت پورسانت در ماه های گذشته کسر میشود ) یا اینکه با قیمت خیلی پایین در بازار میفروشند و یا به دلیل گذشتن تاریخ مصرف محصولات ،متضرر میشوند.

وقتی هم که شاکی به سمت تیم حامی خود میروند که نه تنها ” اینقد پول در نیاوردم ” بلکه اینقدر پول هم ضرر کردم ،  اگر تیم حامی به این نتیجه برسند که این شخص برای تیم از این به بعد مضر هست و امکان دارد ذهن دیگران رو هم مسموم کند ، دستور بای پس صادر میشود :)))

4. شما صاحب تجارت خود نیستید.

حرف های  که عموما در جلسات معارفه گفته میشود :

 • یک کارمند برای دیگران کار میکند
 • صاحبان کسب و کار های کوچک وقتشون همیشه پر است
 • در این تجارت شما مانند صاحب یک کسب و کار بزرگ به آزادی مالی میرسید
 • این تجارت رو میتونید به صورت پاره وقت انجام بدهید
 • شما صاحب کسب و کار خودتون هستید و شما برای کسی کار نمیکنید
 • این کار بسیار ساده هست

اما واقعیت این است :

 • شما نمیتونید این کار رو به صورت پاره وقت انجام بدهید. حداقل در ایران. چون این کار شاید ساده باشه ولی اصلا آسون نیست و برعکس بسیار سخته. مهمترین دلیل سخت بودن این کار دید بد جامعه راجع به اونه و شما باید بیشتر تلاش کنید تا دید بد جامعه رو جبران کنید.
 • در ایران ، شما صاحب تجارت خودتون نیستید چون تیم حامی شما خیلی راحت میتونن برای شما تصمیم بگیرند.
 • این کار بسیار سخته و اگر واقعا درآمد بالایی میخواهید باید بیشتر از 10 ساعت در روز وقت بگذارید.بله درست خواندید ، بیشتر از 10 ساعت در روز!

اما چرا شما صاحب تجارت خود نیستید ؟

این موضوع بخاطر دیدگاه افرادی است که قبلا در شرکت های هرمی کار کرده و الان به این شرکت ها کوچ کرده اند.این افراد عموما در فروش محصول بسیار ضعیف هستند .

همچنین به دلیل مدت زمان زیادی که درگیر این تجارت بوده اند ، با افراد درگیر در همین تجارت در ارتباط بوده اند و اگر با افراد جدید ارتباط بگیرند ، سریعا میخواهند آنها را به این تجارت دعوت کنند . به همین دلیل بقیه افراد جامعه از این اشخاص فراری هستند . و این یعنی ارتباطات کم. به دلیل همین ارتباطات کم ، این افراد در گرفتن ورودی های مستقیم هم بسیار ضعیف هستند . کافیست که یکی از این افراد رو دنبال کنید ، میبینید که اگر از شرکتی به شرکت دیگر برود ، ورودی های مستقیم خودش کسانی هستند که قبلا در این شرکت ها فعال بوده اند، نه افراد تازه.

این افراد عموما در انگیزه ایجاد کردن، یا به زبان خودشان ، شبکه سازی، قوی هستند. با ورودی های کم (عموما 2 تا 5 نفر) . و همین دیدگاه در کل مجموعه تکثیر میشود. پس همه افراد تجارتشان در گرو فعالیت تعداد کم دایرکت (Direct یا ورودی های مستقیم ، افرادی که شخص مستقیما به این تجارت وارد میکند و در ساختار درختی دقیقا زیر فرد قرار میگیرد)های خودشان است و اگر حس کند که دایرکتش در حال خراب کردن تجارتش میباشد ، سریعا واکنش نشان میدهد. پس صاحب تجارت هر شخص آپلاینش(بهتر بگویم ، تیم آپلاین) است !!!

5. سیستم آموزشی نخ نما

از سال اَزَل در بازاریابی شبکه ای در ایران سیستم آموزشی این بوده

 • فیلم رندی گیج(live your dreams)
 • کتاب جادوی کار پاره وفت
 • فیلم تیم سلز(Brilliant compensation)
 • چند جلسه برای معرفی قوانین گروه ، بازار یابی شبکه ای چیست ، محصولا و شرکت
 • کتاب تجارت قرن 21

شما در بعضی از تیم ها میبینید که جای بعضی فیلم ها یا کتاب ها با بعضی فیلم ها یا کتاب های دیگه جابجا شده ، یا ترتیب اون ها متغیره .

ولی کلیت همینیست که خواندید

سوال:

آیا این صنعت هیچ  حرف تازه ای ندارد ؟ هیچ دستاورد جدیدی ندارد؟ هنوز همان حرف های نخ نمای قدیم. حال اینکه با مشاهده سیستم آموزشی شرکت های موفق دنیا مشاهده میشود که آموزش ها همراه با شرکت ها رشد کرده و تغییر پیدا کرده است.

جالب است وقتی با یکی از لیدر ها این مسئله رو در میون گذاشتم ، گفت که “این اطلاعات برای تو تکرارییه نه کسی که تازه با این تجارت آشنا شده”

سوال : آیا محتوای آموزشی در دانشگاه ها از روز اول یکسان مانده ؟ چون هر ترم افراد جدیدی درس هایی رو میخوانند که براشون جدیده . ولی دلیل نیست که اطلاعات به روز نشود .

پ ن: به روز شدن اطلاعات آموزشی هر صنعت نشان دهنده رشد اون صنعته.

6. عدم تغییر!

افراد فعال در بازار یابی شبکه ای به عقیده خودشون ، پرچم تغییر رو در دست دارند و به همه میگویند که در این تجارت تغییر کنید. حتی تمام کسب و کار های دیگه رو سنتی و کسب و کار خودشون رو مدرن نام میبرند.

اما

هیچ گونه استفاده ای از تکنولوژی در تیم ها وجود نداره.

منظور من استفاده از تلگرام و اینستاگرام و … نیست(با اینکه چند لیدر رو میشناسم که اعتقاد دارند هیچی کاغذ نمیشه :))) ) .منظور من خلاقیت و استفاده از تکنولوژی برای حل مشکلات عدیده ایست که عموما از رشد تیم و فروششون جلوگیری میکنه.

مثلا : مطمئن هستم هیچ تیم بالای 20 نفر در ایران وجود ندارد که بتونه هر شب ، گزارش کار اعضاش رو به مدت 1 ماه جمع کنه . هر تیمی که این ادعا رو داره همینجا در کامنت اعلام کنه !

حال اینکه این مشکل مهم و حیاتی (حیاتی برای بقا و رشد تیم) ، راه حل های به شدت ساده ای دارد که با تکنولوژی های الآن کاملا قابل حل هستند.

دلیل دیگر عدم تغییر این است که موتور خلاقیت در افرادی که به این شرکت ها وارد میشوند ، در ابتدای کار خاموش میشود. به آنها گفته میشود ” کاری نیست که شما به آن فکر کرده باشی و ما آن را انجام نداده باشیم . پس قبل از هر کاری به ما بگو” و بعد از در میان گذاشتن ایده ها با لیدر ها ، به دلیل روحیه سنتی لیدر ها با مخالفت روبرو میشوند و بعد از مدتی از بیان ایده های خود خودداری میکنند. این مشکل از شروع بازاریابی شبکه ای وجود داشته و هنوز حل نشده، و این فقط یکی از مشکلات این تیم هاست.

 


اما بازاریابی شبکه ای

میتواند تولید کالاهای داخلی رو افزایش بدهد و حتی پرچمدار حمایت از کالای ایرانی باشد.

میتواند قسمتی از مشکلات مالی را برای خیلی از افراد حل کند.

میتواند عادت آموزش ، نظم و کتاب خوانی را در ایران افزایش دهد.

میتواند قدرت کار تیمی را در ما ایرانی ها رشد دهد.

میتواند باعث واردات ارز به داخل کشور و همچنین جذب سرمایه گذاران خارجی شود.

و میتواند باری ، هر چقدر کوچک، از بار مشکلات اقتصادی را برداشته و به دوش بکشد.

اگر و تنها اگر مشکلاتی که پیش تر گفتم ، حل شود.

با وجود این مشکلات ، بازاریابان با خروج از شرکت ها فضای جامعه را بیش از پیش مسموم میکنند و لیدر ها تبدیل به کارمندان بازاریابی شبکه ای میشوند که هر چند صباحی با ریزش مجموعه خود (و به دلیل ادعاهای عجبیب و غریب که پیش خانواده و دوستان خود کرده اند) مجبورند باز هم بمانند و از صفر تیم خود را بسازند. و هیچ وقت نه به آزادی مالی و نه به درآمد خوب (میانگین در طول عمر خود ) نمیرسند.

 راه حل

بیشتر مشکلات گفته شده در بالا مربوط به مسائل داخلی تیم ها بود . حال اینکه قوانین ایران بیشتر مربوط به شرکت هاست . مگر موارد کوچک که به تیم ها اشاره دارد.

تدوین قوانین جدی در این باره و همچنین استفاده از تکنولوژی های جدید (از جمله Smart Contract ها برای ایجاد قرار داد یک شخص با حامی و تیم حامی خودش) میتواند خیلی از این مشکلات را حل کند

 

نظر شما چیست؟

 

محمد حسنی

محمد حسنی هستم. از سال 92 تو حوزه استارت آپ ها فعالیت میکنم. برنامه نویس پایتون هستم و... فعلا همین !

35 پاسخ

 1. Darya_nazemi گفت:

  تمام حرفاتون درست بود و عین واقعیتی که خیلی وقتا شنیده شده و موافق تمام حرفاتون

 2. قشنگ بود محمد
  ولی به نظرم یه کمی هم تعصب توش وجود داشت
  موافق های بازاریابی شبکه ای امروز متعصب هستن
  مخالفاش هم اگر متعصب باشن که همون میشه
  به نظر من تحلیل خوبی داشت مقالت ولی بیان تندی داشت که باعث میشه مخاطب عموما متعصبت کمتر تاثیر بگیره

 3. اسما رنجبر گفت:

  سلام
  مقاله تون جالب بود .
  تا حدودی با بعضی جاهای این متن موافقم . شرکتهای نتورکی وتیمهای حامی باید روی خودشون کار کنن تا امکان رشد واقعی برای تک تک افرادی که این تجارت رو انتخاب میکنن ،فراهم بشه.چونکه همه ی افراد حق رشد و پیشرفت دارن . اگر بخوایم مخالف بازاریابی شبکه ای باشیم ، این مقاله 100%درسته و به این نتیجه میرسیم نتورک ایران فعلا به درد نمیخوره ولی اگر موافق این تجارت باشیم میشه شرکتی رو پیدا کرد که همه ی این موضوعات توش حل شده است.

 4. درود محمد جان
  عنوانش رو میذاشتی

  زوایه متفاوت بازاریابی شبکه ای از نگاه تجربه من دقیقا کل متنت با حقیقت و واقعیت یکی بود

 5. استیلایی گفت:

  سلام
  ارادت
  این مواردی که گفتی بقول خودت قابل حل هست و در دنیا حل شده
  کافیه از اون ها تقلید کرد
  انشالله در حال حل کردن هستیم و بسیاری از این ها اصلاح شده
  مخصوصا در نیوشا و مخصوصا در استیلا
  🙏🙏🙏

 6. میلادرنجبر-ویژن تیک گفت:

  سلام. به رسم ادب نظر میدم.
  مقاله ای بود که برخلاف بحث آپدیتی که داخلش اعلام شد ، از ۴ سال پیش هیچ آپدیتی داخلش ندیدم. چون قبلا هم دقیقا همینها رو اعلام کرده بودی عزیز. کما اینکه تو این چندسال اخیر خییلییی تغییرات داشته نتورک. البته نتورک خودمو میگم.
  توی مقاله یه چندجا به این موضوع رسیدم که اگه بحث پارادایم شیفت یک رو کاملا درک کرده باشیم، خیلی از صحبت ها به راحتی رد میشه.
  هرماهه و هرساله من خودم شاهد رشد این سیستم هستم از هممه لحاظ. البته خیلی ضعیفه و باید خییلیی بهتر بشه. اما بالاخره رشد وجود داره. و اینکه اعلام شد تا ۵ سال دیگه چه اتفاقی میفته، فقط میتونم بگم باید ببینی عزیز. چون با این ذهنیت مخالفت اصلا نمیشه صحبت کرد راجع بهش!!!
  درپایان همیشه ازت ممنونم محمدجان که منو تو این مسیر فالو کردی و یه روزی میارمت روی سن و بابت این اتفاق بزرگ در زندگیم دستتو میبوسم 😍😍😍😍

  • ممنون ازت میلاد جان . اتفاقا موضوع همینه که اخیرا باز چندین تیم رو بررسی کردم و باز هم همین موارد رو دیدم و بخاطر همین موضوع بود که این مظلب رو نوشتم.
   حالا سوالم اینه که کدوم یک از موارد رفع شده ؟
   مثلا آیا بای پس دیگه اتفاق نمی افته ؟
   یا آموزش تیم ها دیگه خبری از Live your dreams رندی گیج داخلش نیست؟
   اگه ریزتر و واضح تر مثال بزنی خیلی عالی میشه.

 7. میلادرنجبر-ویژن تیک گفت:

  فقط یه اشاره کوچیک میکنم داداش. چون بحثه و توضیح میخواد. سوالت مثل این میمونه که آیا طلاق گرفتن از مقوله ازدواج جدا شده؟؟ پس چون طلاق هم وجود داره من ازدواج نکنم.
  اول اینکه اتومبیل روی چهارتا چرخ در بهترین حالتشه. چندصدساله که روی چهارتاچرخ طراحی های متفاوت میشه. حالا بماند سه چرخ و دوچرخ و … هم اومده اما جدیدترین مدلها هم چهارچرخه. آموزش های نتورک هم که ۲۰ درصد کل نتورک رو شامل میشه بر پایه ی ۴ ستون قرار داره که شما در هر مرحله، همین چهار ستون رو به صورت جزئی تر فرا میگیری و انجام میدی و لول آپ میشی و پورسانتت بیشتر میشه. امیدوارم تونسته باشم به صورت کلی بحث آموزشو گفته باشم.
  حالا برمیگردیم سوال بعدیت که گفتم طلاق
  بای پس وجود داره. برای افرادی که تو این سیستم پارادایم شیفت اول رو نمیزنن و رعایت نمیکنن قطعا اتفاق میفته. این سیستم اساسش کار گروهیه. یعنی من بالاسریم رو ادیفای میکنم و بهش قدرت میدم. اونم میاد تو تیم من و بچه هامو رشد میده و باهم پول درمیاریم. حالا اگه من و بالاسریم به مسئله بخوریم بااید بشینیم حلش کنیم و دست به دست هم بسازیمش. چون کار ما گروهیه و به تنهایی شانس موفقیت نداری…
  درضمن تو ویژن تیک این مسئله حل شده. بای پسی نداریم. برای خود من اتفاق افتاد که با بالاسریم به مسئله خوردم و دیگه باهاش حرف نزدم. اونم رفت تو تیمم و یه شاخه من رو رشد داد و طرف رو رسوند به پورسانت! من بعد این جریان فنجونم خالی شد و الان با هم کار میکنیم.
  بای پس ما این شکلیه که میریم زیرمجموعه طرف رو رشد میدیم . پورسانت میگیره و یاد تو مسیر

  • میلاد جان
   تا ابدالدهر 2*2 ، 4 میشود. و تمامی حرف من همینه .
   حرف هایی که الان زدی دقیقا همون چیزهاییه که سال 90 91 92 ، قبل و بعد اون هم میشنیدم. در حالی که میگی “نتورک مارکتینگ” خیلی تغییر کرده !همه این توجیهات ، از همون اول هم بوده و نتیجه شده چیزی که میبینی. یک سر مجموعه موقت و بعد از مدتی ریزش و دوباره روز از نو روزی از نو !
   حرف های قدیمی : فنجون خالی ، فنجون پر ، بای پس هست ولی قشنگ تر شده 🙂
   این یعنی رشد ؟؟!؟!؟!
   چه کسی به شما و آپلاین های شما اجازه این رو داده که بتونی یک شخص دیگه رو بای پس کنی ؟ مگه شما صاحب اون آدم و تیم اونی ؟ تیم اون شخص رو خود شخص ساخته ، حتی اگه خطایی کرده. شما باید بری دایرکت های دیگه بگیری .نه اینکه بری توی مجموعه اون شخص و دخالت کنی . چون طبق ادعای خود شما در جلسه معارفه ، هر شخص صاحب تجارت خودش هست.و اگر سراغ تیم های دیگتون نمیرید به دلیل محدودیت تعداد دایرکت و همون موضوع محدودیت در ارتباطاته که گفتم.
   و باز هم اگر قانونی بود (که اگر شخصی ، شخص دیگه رو بای پس کنه ، جریمه و حتی تعلیق بشه ) نه شاهد این موارد میبودیم و نه شاهد مدل های جدیدی از بای پس !

   درست اینه که شما تعداد زیاد دایرکت داشته باشید ( همینطور که در کتاب های مختلف میخونید ، افراد موفق بیشتر از 50 تا 100 ورودی مستقیم دارند) و طبق همون قوانینی که جیم رآن میگه چند نفر پیدا میشوند که قوانین رو رعایت کنند و تیم شما رو اونجوری که شما میخوای رشد بدن.و هر شخصی هم دقیقا همین کار رو انجام بده.
   و همین طور که گفتم ، به این دلیل هیچکس اینکار رو نمیکنن چون ارتباطات ندارند ، چون سخته ،و با جملاتی مثل “ما شبکه سازیم نه فروشنده ” توجیه میشه.

   به همین خاطر هست که میگم هیچ تغییری انجام نشده . فقط جواب های خوشگلتر پیدا شده !!

  • و اما در مورد آموزش
   1. اگر یه سرچ کوچیک داخل اینترنت بکنید ، نظر انسان ها رو راجع به این تجارت میتونید بخونید
   .کلاه برداری
   .شست و شوی مغزی
   .هدر دادن سرمایه

   این ها همون هایی هستند که شما اعتقاد دارید حاشیه های نتورک هستند . ولی باید بدونید که این نتیجه همین آموزش هاست!این ها افرادی بودند که بعد از مدتی از این کار بیرون اومدن.
   حالا سوالم اینه:
   در دنیای استارت آپ ها هم 90 درصدشون شکست میخورن . ولی کسی نمیاد بگه مثلا استارت آپ ها همه کلاه برداری هستند. چرا در یک شرایط آماری یکسان ، یک گروه اینقدر منفی میشن و یک گروه نه؟
   جواب آموزش های نخ نماست . آموزش هایی که بیشتر شبیه شست و شوی مغزی است . ویژن و هدف بسیار مهمه ولی شخصی که میاد میپرسه “چرا این محصول گرونه” و پیچونده میشه و بهش میگن که فلانی 800 میلیون درآمد داره ، این دیدگاه رو راجع به کل این صنعت پیدا میکنه.
   دوره 20 درصد آموزش ، 80 درصد دیدگاه تموم شده.
   بهتره که تغییر کنید !

   • احد نورمحمدی گفت:

    همون 97درصد از مردم میان میگن شستشوی مغزی میدن تو نتورک؟!
    بابا اون بیچاره ها که دقیقا خودشون شستشوی مغزی و همه جی رو خودشون دارن که توانایی هاشونو فراموش کردن و صدتا دلیل دیگه.
    ما دکتر داریم طبابتو گذاشته کنار نتورک میکنه.
    حالا شما بیا مطلب بنویس به درد نمیخوره.
    تیم جاویدان هرسال تصاعد سه میزنه تو بگو رشد وجود نداره.
    مرسی که انقد ناآگاهانه مردمو شستشو میدی😆

 8. میلادرنجبر-ویژن تیک گفت:

  یادمه با یکی از لول یک های قدیم محمدرضا بهرامی صحبت میکردم که همون روزهای اولی با ایشون بحثش شده بود و ازش جدا شده بود. اما آقا بهرامی یکی از شاخه هاشو بدست گرفت و رشدش داد. اون شخص که صحبت میکرد میگفت یه شاخه م میزنه ۸۰۰ میلیون!!!
  خودشم شاخه های دیگه ش رو میبرد پایین. و گفت که ماه پیش درآمدش شده ۱۸ تومن.
  بای پس ما این شکلیه عزیز دل

  • فرشته میرزایی گفت:

   من هم با تجربه سه ساله ام در نتورکی که در همون زمان هم میگفتن الان همه چی تغییر کرده و نتورک پیشرفت کرده با کل مقاله شما موافقم و بخصوص بحث فشار بالاسری و بای پس شدن از سمت بالا سری رو زیاد تجربه کردم گرچه توجیه ها و حرف و حدیث های عجییییب دوستان زیاد به گوشم رسیده هنوز هم به قوت خودش باقی هست😊
   چهارتا چرخ همونه و تغییر نمیکنه درسته ولی 4 تا چرخش متاسفانه پنجره سقف نباید عوض شه 4 تا چرخ باید عوض شه😂
   بله
   اون سقف ماشینه همیشه عوض میشه حرفا قشنگتر میشن
   اون بنده خدایی هم که به نتورک میگه تجارت قرن 21 هرجا ما خوندیم دیدیم هرکار انجام داد جز نتورک .بنده خدا میدونست این گروه کتاباشو خوب میخرن😊

 9. elham گفت:

  kheili awliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 10. محسن گفت:

  نتورکی که از دیوان عدالت اداری هم محوز فعالیت داره قانونی هست.

 11. امیر مستعانی گفت:

  سلام
  اینجانب در نظر دارم یکبازاریابی شبکه ای در خارج از کشور راه اندازی کنم
  لطفا در صورت تمایل جهت با من تماس بگیرید
  شماره واتس اپ و ایمو
  0098912777482

 12. آرمین گفت:

  سلام
  من هم مقاله را خوندم و هم نظرات دوستان را
  هم مقاله در نوع خودش جالب بود و هم نظرات دوستان
  از نظر من تمام صحبت هایی که نویسنده مقاله داشت ۱۰۰٪ درست بود. این به این معنی نیست که با تمام این حرفها موافقم به این معناست که این حرفها تجربیات تلخ یک نفر در صنعت ما بوده و این تحربیات حقیقت دارند پس درست است اما این که من قبول داشته باشم بحثی کاملا متفاوته.
  البته چند تا ایراد کوچولو از مقاله بگیرم
  در باره سیستم آموزشی نخ نما
  این سیستمی که نویسنده مقاله گفته بودند سیستم ۹۰٪ ایران نیست
  این سیستمی است که احتمالا ایشون سالها باهاش کار کردند
  چون تقریبا اکثر لیدرهای فعلی نتورک قانونی از فضای کوئست اومدند سیستم آموزشی متفاوتی همچون ۸ سنگ بنا- پارادایم شیفت ۱ و ۲ – تغییر- ویژن و … را دارند
  البته تمام این سیستم ها طی ۲ سال گذشته به شدت دستخوش تغییر شده و تیم های سیستم های متفاوتی را طراحی کرده اند اما اینکه ته تفکر تمام آموزش ها ۴-۵ آیتم کلی است شکی نیست
  و البته این به معنی بد بودن آموزش ها نیست
  نکته بعدی که برای من مهم بود این بود که نویسنده ایرادات را مطرح کردند اما راه حل چیست
  هر کجا کسی بدون راه حل از مشکلات صحبت میکنه فقط در حال غر زدنه
  من دوست داشتم ته این مقاله انسان قدرتمندی را میدیدم که اینجوری ته مقاله را تمام میکرد:
  و در نهایت در راستای این مشکلات من تیمی ساختم با این ویژگی ها و این نگرش ها و این نتایج
  بیرون از گود همه ما خوب لنگ میکنیم اما وسط زمین قهرمان مشخص میشه
  خیلی از تجربیات ایشون تجربیات من بوده است.
  من بای پس را تجربه کردم
  تفکرات پوسیده را تجربه کردم
  آموزش های قدیمی
  و خیلی چیزهای دیگه ای که نویسنده این مقاله خوابش را هم ندیده و من در این ۱۳ سالی که بی وقفه فعال بودم تجربه کردم اما در نهایت تیمی ساختم و لیدرهایی که نتایج و تجربیاتشون حاکی از این اصله که تو حق داری تفکرات جدیدی داشته باشی و ایده های نو و متفاوت به شرطی که اولین نفر خودت حاضر بشی روی این تفکرات و ایده ها ریسک کنی و اجراشون کنی و البته بهاش را پرداخت کنی. و من این کار را کردم تفکرات را عملی کردم و با عملم ثابت کردم و نه فقط حرفهام.(البته ایرادات بزرگی هم دارم که قطعا در کسیر حل خواهند شد)
  تو تمام این سالها هم در جایگاه آدمی بودم که ایده یا ایرادی را اعلام کردم به بالاسری هام و هم در جایگاه بالاسری که افراد مجموعه ام ایده و ایراداتی را اعلام کردند و چون هر دو جایگاه را تجربه کردم فکر میکنم میتونم این را بگم که: هر وقت زیرمجموعه ای میاد ایده ای میده و میخواد ازت اوکی بگیره ناخودآگاه دنبال ۱ چیزه اون اینه که اگر ایده اش خراب از آب در اومد بگه من از شما پرسیدم و شما اوکی دادی چون هر وقت ایده خوب از آب در بیاد نمیگیم شما گفتید و همه جا میگیم ما کردیم پس این آدمها دنبال مقصر هستند نه تایید و چکش کاری ایده شان.
  حرفم به تمام دوستانی که این صنعت را انجام میدهند اینه که: مسولیت خودتون را در هر اتفاقی بپذیرید و عاملانه در راستای حل کردن مشکلات راه کار بدید و خودتون نفر اول صف باشید.
  و اما دوستانی که این صنعت را رها کردند: حیف شد، میتونست آینده تون بی نظیر بشه
  امیدوارم آینده بی نظیری منتظر همه شما عزیزان باشه
  ممنون از حوصلتون برای خوندن این پیام

  • سلام ممنون که نظر دادید: پاسخم رو اینجا میگم
   1. ” چون تقریبا اکثر لیدرهای فعلی نتورک قانونی از فضای کوئست اومدند سیستم آموزشی متفاوتی همچون ۸ سنگ بنا- پارادایم شیفت ۱ و ۲ – تغییر- ویژن و … را دارند ”
   موضوع تغییر کتابها نیست. موضوع روش آموزش هاست. 4 تا کتاب و 2 تا فیلم نشد آموزش.
   2. ” نکته بعدی که برای من مهم بود این بود که نویسنده ایرادات را مطرح کردند اما راه حل چیست
   هر کجا کسی بدون راه حل از مشکلات صحبت میکنه فقط در حال غر زدنه”
   جواب: فکر میکنم مقاله رو تا انتها نخوندید: “بیشتر مشکلات گفته شده در بالا مربوط به مسائل داخلی تیم ها بود . حال اینکه قوانین ایران بیشتر مربوط به شرکت هاست . مگر موارد کوچک که به تیم ها اشاره دارد.

   تدوین قوانین جدی در این باره و همچنین استفاده از تکنولوژی های جدید (از جمله Smart Contract ها برای ایجاد قرار داد یک شخص با حامی و تیم حامی خودش) میتواند خیلی از این مشکلات را حل کند”
   3. “من دوست داشتم ته این مقاله انسان قدرتمندی را میدیدم که اینجوری ته مقاله را تمام میکرد”
   جواب: موضوع اینه که من فکر میکنم این مسیر به دلیل خلا های قانونی در حال حاضر اشتباهه و شما میگویید این مسیر اشتباه رو با روش دیگری اگر انجام بدی میشه. بله برای من میشه ولی برای همه نمیشه.
   و مهم تر این که من در جای دیگری تصمیم گرفتم که موفق باشم. مسیری که درست بود و خلا قانونی نداشت.
   موفق باشید

 13. محمد گفت:

  سلام خداقوت
  متن كاملا واقعيت بود اما براي كساني ك راحت طلبند
  ازب را از كه آموختي ؟!

 14. هدی گفت:

  سلام.ممنون از متنی که نوشتین.
  اما متاسفم به خاطر کسانی که این ذهنیت های منفی رو تو سر شما کاشتن. نتوورک هم مثل همه چیز خوب و بد داره اما شما دارین همه رو با یک چوب میرونید. این غلطه. ما داریم کار میکنیم. کاملا حرفه ای و عالی داریم اموزش میبینیم. اموزش هایی که به دردمون میخوره و و نه خرید اجباری داریم نه تعصبات الکی . پس کاش شما اینجوری قضاوتمون نکنین. به خاطر یک عده ک بد کار میکنن به بقیه اسیب نرسونیم. ذهنیت منفی در جهت نتوورک رو تو ایران شمایی درست میکنید که وقت میذارین و یک متن حرفه ای راجع به ما مینویسید. اما کاش یکم بی طرف مینوشتین که ما هم دلگیر نشیم. ما تیم بالای 50 نفر داریم ک گزارش هم میفرستن. ما خرید نداریم بلکه فروش داریم اونم مبلغای بالا. ما عقل هم داریم و فکر میکنیم و انجام میدیم. درسته نتوورک کار میکنیم اما نه جوگیریم و نه متعصب . نه بی فکریم و نه احمق. اما یکی مثل ما که با رتبه دورقمی از دانشگاه فردوسی مشهد فوق لیسانس گرفتم و کاری تو این جامعه پیدا نکردم دارم از نتوورک پول درمیارم و حقوق دوبرابر یک کارمند میگیرم. پس عالیه. لطفا یک طرفه به قاضی نرین. هروقت تمام تیم های نتوورک ایران رو رفتین و کار کردین و دیدین همشون بد بودن بیاین یک متن اینجوری بنویسین.وگرنه اینجوری منی که دارم رو اصول کار میکنم هم زیر سئال بردین و باید پاسحگو باشین. تو نتوورک شمایی و خودت. فقط راهنمایی و کمک میگیری.مث من. پس ممنون میشم از این به بعد تو متنتون استثنائات رو هم لحاظ کنید.

  • سلام، ممنون از پاسختون
   اگه شما با آپلاینتون بحثتون شه و بخواد شما رو دور بزنه، شما چجوری میتونید از خودتون دفاع کنید و حقتون رو بگیرید؟ قانون چقدر از شما حمیات میکنه؟

 15. ابوذر گفت:

  بیا تیم خلیج فارس تا ببینی.

 16. محمد گفت:

  سلام
  نود درصد اجناس بازاریابی شبکه ای خارجی هستند
  یا به قیمت خیلی بالا فروش میرن که همون کیفیت با قیمت کمتر میتونید بیرون تهیه کنید.

 17. علی گرگانی گفت:

  خدارو شکر میکنم توی شرکتی هستم ک دغدغه این چیزای پیش پا افتاده رو ندارم حتی از تولید ارایشی بهداشتی کشورمم حمایت میکنم هم 40 درصد از شبکه هم 40 درصد از جت پرینت میگیرم هم محصولاتمون 100 درصدش ایرانیه و با ی p.s.s میره ک شما بیزو بادران یابد حسرتشو بخورین..
  موفق باشین کسی بیشتر اطلاعات خواست تماس بگیره09384636082 گرگانی پرزنت ها انلاین با واتساپ برگزار میشه

 18. Mak گفت:

  دوستان سلام الان بادران خیلی عالیه پورسانت خیلی خوبی هم میده چرا از زیر پله ای ها حرف می‌زنید شرکت قانونی و محکمیه امتحانش مجانیه

 19. Max گفت:

  سلام.من همه نظرات رو هم خوندم. رویه آموزش ، پیشرفت شخصی و بروز رسانی تکنیک های فروش و … همه در نت ورک امروز دستخوش تغییرات اساسی شده.در همین ماه رویداد مسترمایند در تیم ایس تیم بیز برگزار شد. در تابستان رویداد آیس آکادمی و بعد از اون جلسه تکنیک های شخصیت شناسی و فروش دکتر بیداری در تهران برگزار شد . هر هفته جلسات تکنیک های فروش و ارتقاء شخصی از سمت لیدر ها با کمک خود اعضا برگزار میشه و هزار اتفاق علمی. البته مقاله به عنوان انذار قابل قبول بود . ممنون از مقاله اتون.

 20. کبوتر گفت:

  آیا شرکت مینا وخاتم هوشمند باستان یا همان تلفیق هنر قانونی هست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *