بلاک چین فساد را از بین میبرد

 

تا حالا فکر کردید که فساد در یک موضوع چجوری به وجود میاد ؟مثلا فساد اداری ، فساد در اقتصاد و …
جواب یک کلمه هست : تمرکز !

بله ! تمرکز در هر چیزی فساد میاره. بزارید یک مثال بزنم.

فرض کنید نان یک شهر ، فقط از طریق یک مرکز تولید و توزیع بشه و انحصار تولید نان در اون شهر دست یک نفر باشه . خوب این موضوع چه تبعاتی داره ؟

  1. نانوا که انحصار یک محصول مورد نیاز شهر رو در دست داره ، بسیار پول در میاره (ما هیچ مشکلی نداریم با این موضوع ، نوش جانش)
  2. نانوا کم کم قدرتمند میشه چون بقیه به محصولی که تولید میکنه نیاز دارن و میتونه در ازای دادن نان به بقیه (مثلا بدون صف) کار هایی رو ازشون بخواد که انجام بدن. مثلا از یک کارمند در شهرداری میخواد که مشکل زمین من که به یک مانع در شهرداری برخورد کرده رو حل کن و در ازاش 1 هفته نان بدون نوبت بگیر !! . از طرفی با پول دار شدن نانوا ، قدرتش روز به روز بیشتر میشه . چون پول قدرت میاره .پس نانوا از طریق ارتباطات و پول قدرت به دست میاره .توجه کنید خدماتی که نانوا ارائه میده در قبال چیزی که دریافت میکنه ، در حالت عادی بسیار کم ارزشه .ولی چون این خدمات انحصاری هست ، مشتری های نانوا چاره ای جز همکاری با نانوا ندارن.
  3. نانوا میتونه قیمت رو کنترل کنه . یک روز از خواب بلند میشه و شایعه میکنه که قیمت نان به زودی میشه 10 هزار تومان. همه شروع به خرید نان و انبار کردن نان میکنن و به دلیل افزایش تقاضا قیمت بالا میره و مثلا میرسه به 3 هزار تومان ، دولت دست به کار میشه و قیمت رو ثابت میکنه و حباب رو میترکونه و مثلا قیمت میشه 2700 تومان و همه راضی به خرید عادی نان ادامه میدهند . در حالی که قیمت نان قبل از این شایعه 2 هزار تومان بوده!!!
  4. نانوا یک بازار سیاه درست میکنه. او تولید نان رو کاهش میده . در این حالت عموم افراد با مراجعه به نانوایی با این جمله که “نان تمام شده است ” روبرو میشوند . ولی روبروی نانوایی یک نفر به صورت مشکوک ایستاده ، کم کم کنار شما میاد و میگه : “اگه نون میخوای دنبال من بیا ” . به دنبال فروشنده نان سیاه ! از چند کوچه میگذرید و داخل یک ساختمان نیمه کاره میشید . طبقه آخر ، انتهای یک راهرو یک اتاق هست . داخل راهرو چند نفر نشسته اند ، دست روی سر و در حال گریه هستند از این گرانی نان و گرسنگی خانوادهایشان.داخل اتاق میشوید و میبینید روی میز پر از نان است ، مرتب چیده شده . به فروشنده میگویید : “2 تا میخوام” و جواب میده ” میشه 100 تومن “!!!!

دست آخر نانوا هم 50 درصد از این سود هنگفت را به جیب میزند و روز به روز به قدرت و ثروتش افزوده میشود .

و …

اما این همه فساد به چه دلیل به وجود آمد ؟

بله ! تمرکز.اگر انحصار نان در دست یک نانوا نباشد ، و 4000 نانوایی در شهر کار کنند ، فساد های بالا نمیتوانند اتفاق بیفتند . این یک مثال از یک محصول ساده بود که روزانه همه ما به راحتی آن را تهیه میکنیم.

 

اگر انحصار نان در دست یک نانوا نباشد ، و 4000 نانوایی در شهر کار کنند ، فساد های بالا نمیتوانند اتفاق بیفتند . این یک مثال از یک محصول ساده بود که روزانه همه ما به راحتی آن را تهیه میکنیم.

 

و اما بلاک چین !

  • بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است.و دقیقا از تمرکز جلوگیری میکند . یعنی ارزی که بر بستر بلاک چین ایجاد شده ، در دست همه است و کسی به تنهایی نمیتواند قیمت آن را بالا یا پایین ببرد .
  • انتقال پولی که روی این بستر انجام شود توسط 51 درصد از شبکه بلاک چین تایید میشود ، پس نمیتواند انکار شود . چون هم تایید شده و هم شفاف بوده و همه آن را میبینند.
  • معامله ای که با قرار داد های هوشمند انجام میشود ، درصد کلاه برداری را به شدت کاهش میدهند

شرکت Bitland برای املاک و مستغلات که معمولاً یک جنبه فرهنگی از مردم می‌باشد، یک سیستم انقلابی موجودی معرفی کرد. انتظار می‌رود این راهکار با حذف خدمات واسطه‌ها، یک روش موثر و ارزان برای انتقال یا تجارت اموال ملکی ارائه دهد. اما مهم‌تر از همه، انتظار می‌رود ایجاد یک دفتر ثبت اسناد شفاف و غیرقابل تغییر، مشاجره‌های معمول بین افراد که اغلب موجب بحران‌های اجتماعی و مرگ، مخصوصا بین بومیان می‌شود را کاهش دهد.

 

در واقع ، بلاک چین با از بین بردن تمرکز در هر موضوعی و ایجاد شفافیت در آن موضوع از ایجاد فساد جلوگیری میکند .

برای فهم بهتر ، ویدئو زیر را تماشا کنید.

پ ن : مثال نانوا فقط یک مثال بود و قصد بی احترامی به هیچ صنف و یا قشری از جامعه را ندارم و به همه اقشار جامعه احترام میگذارم❤️.

در واقع ، بلاک چین با از بین بردن تمرکز در هر موضوعی و ایجاد شفافیت در آن موضوع از ایجاد فساد جلوگیری میکند .

نظر شما چیست ؟

محمد حسنی

محمد حسنی هستم. از سال 92 تو حوزه استارت آپ ها فعالیت میکنم. برنامه نویس پایتون هستم و... فعلا همین !

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. مهر 28, 1397

    […] که قبلا گفتم تمرکز، فساد میاره . پس اگه ما به متمرکز شدن پول و قدرت در یک محل خاص دامن […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *